Skuteczność, z jaką video sprawdza się w działaniach marketingowych sprawia, że video marketing zajmuje coraz większą część marketingowego tortu.

Wraz z nowymi narzędziami do tworzenia filmów oraz zwiększającą się ilością platform, na których można się reklamować, praca marketera stała się jeszcze bardziej skomplikowana przez ciągle zmieniające się trendy i zmiany w technologii.

Nie ma się czego bać! Jeśli jesteś gotowy zostać Ninja Video Marketingu, przyszedłeś w dobre miejsce.

Czym jest video marketing i dlaczego jest ważny w Twojej firmie?

Pomimo tego, że video marketing istnieje od bardzo dawna, wiele osób nadal nie ma pojęcia o tym jak wykorzystać go efektywnie w swoim biznesie. Jeśli jesteś jedną z nich, nie musisz się bać. Zainteresowałeś się tematem w bardzo dobrym momencie.

Video marketing to w Polsce obszar bardzo słabo wykorzystywany przez firmy co daje ci ogromną przewagę konkurencyjną, dlatego czytaj ten wpis dalej i dowiedz się, w jaki sposób możesz już teraz wykorzystać video w Twojej firmie.

Jeśli odpowiednio wykorzystasz video do marketingu swojej firmy, jesteśmy pewni, że wyprzedzisz konkurencje o lata świetlne.

Jeśli nadal jesteś sceptykiem i nie wierzysz w moc video, to przedstawiamy poniżej kilka statystyk, których nie będziesz mógł zignorować.

 • 50% wszystkich użytkowników internetu, ogląda film o produkcie przed podjęciem decyzji zakupowiej. Link
 • 73% marketerów twierdzi, że wykorzystywaliby więcej video marketingu, gdyby potrzebny czas, budżet czy inne aspekty nie były przeszkodą. Link
 • 74% marketerów mówi, że video ma znacznie wyższy zwrot z inwestycji niż obraz statyczny. link

Wyraźnie widać, że branża video marketingu rośnie. Jest też jasne, że zarówno marketerzy, jak i konsumenci chcą widzieć więcej video. To, co pozostaje niejasne to jak w łatwy sposób wykorzystać ten trend w swoim biznesie, ale na to odpowiemy sobie poniżej.

Jak video marketing może pomóc Twojej firmie?

Video marketing z całą pewnością jest efektywnym narzędziem dla biznesów każdej wielkości. Co jednak Ty możesz zrobić jako właściciel firmy lub marketer? Jak wykorzystać video marketing do poprawienia wyników sprzedaży, budowania marki lub zwiększenia przychodów?

Wróćmy na chwilę do statystyk:

 • Video umieszczane na stronach lądowania zwiększa współczynnik konwersji aż do 80% (link)
 • Ponad połowa marketerów mówi, że treści video mają najwyższe ROI ( zwrot z inwestycji ) porównywane do innych formatów treści w internecie (Link)
 • 90% konsumentów mówi, że film produktowy pomaga im w podjęciu decyzji zakupowej. (Link)
 • 76.5% marketerów i właścicieli MŚP zauważają pozytywne wyniki korzystając z video marketingu. (Link)

Skoro już wiesz jak kluczowe jest tworzenie filmów da sukcesu Twojej firmy, co cię powstrzymuje?

Wyprzedź swoją konkurencję o lata świetlne i zacznij tworzyć video marketingowe dla swojej firmy, jeżeli potrzebujesz pomocy specjalistów, umów się z nami na darmową konsultację, podczas której doradzimy ci, w jaki sposób używać video w Twojej firmie, a jeśli jesteś pewny, że potrzebujesz profesjonalnej obsługi video marketingowej, chętnie przedstawimy ci naszą ofertę.

Chcesz zacząć przygodę z video marketingiem?

Wypełnij krótki formularz i opisz swój projekt, a otrzymasz od nas na maila zaproszenie do bezpłatnej konsultacji, podczas której chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i zaproponujemy, jakie video naszym zdaniem sprawdzi się w Twojej firmie.

Stwórz plan video marketingu

Żeby video marketing miał jakiś sens w Twojej firmie, potrzebujesz zacząć od stworzenia planu opartego o ogólną strategię marketingu internetowego w Twojej firmie. Dzięki temu wszystkie działania będą miały sens, a ty będziesz wiedział co robić i na co zwracać uwagę.

Czyli jak taki plan mógłby wyglądać?

Możesz zacząć od stworzenia konspektu ilościowego wypuszczanych treści (Ile filmów marketingowych planujesz stworzyć?)

Zastanów się nad częstotliwością wypuszczania treści. Jak często chcesz te filmy publikować? Czy tworzysz reklamy? Gdzie wyświetlasz te reklamy? Jaki jest Twój budżet?

Wiemy, że to sporo pytań, ale właśnie po to tworzysz plan. Pomoże on w opracowaniu wszystkich ważnych szczegółów oraz w zrozumieniu co zadziała u Ciebie. Każda firma ma inne możliwości, rozkład zajęć, czy plan dnia dlatego musisz podejść do tego indywidualnie i skupić się na tym co Ty chcesz osiągnąć.

Dobrze, przejdźmy do tego co plan video marketingu powinien zawierać.

6 elementów planu video marketingu

Każdy skuteczny plan video marketingu powinien zawierać kilka części składowych. Skupmy się na kluczowych punktach, które będziesz musiał zawrzeć.

 • Zdefiniuj odbiorcę
 • Co zawrzeć:
 • Badanie konkurencji
 • Ustalenie celów
 • Tworzenie kalendarza treści
 • Ustalanie budżetu

Zdefiniuj swojego odbiorcę

Stworzenie persony zakupowej na początku pracy nad planem marketingowym pozwoli ci dogłębnie poznać Twoją publikę, co jest bardzo istotne w tworzeniu video. Każda firma (również Twoja konkurencja) wie, kto jest jej docelowym odbiorcą. Ba! Nawet nadali mu imię, osobowość, pracę zawodową i pensję.

Zadaj sobie pytanie – Kim on jest? Czego poszukuje? Co jest dla niego najbardziej wartościowe? Jakie stanowisko ma w swojej firmie?

Na przykład, jeśli Twoja firma sprzedaje usługi video marketingowe, jedną z person zakupowych mógłby być:

Karol, Social media manager

 • Gen Z, lub millenials
 • Mężczyzna
 • Odpowiada przed dyrektorem marketingowym w firmie.
 • Śledzi trendy w social media w portalach takich jak HubSpot oraz social media examiner.
 • Zarabia od 4 000 do 8 000 zł miesięcznie.
 • Szuka rozwiązania problemu rosnących kosztów reklamy w social mediach i chce tworzyć bardziej angażujące i efektywne treści dla swojej firmy.

Persona zakupowa jest kluczowym elementem w strategii, dlatego, że dzięki niej zrozumiesz, do kogo będziesz kierował swoje treści, a co za tym idzie, nie stracisz czasu na nieefektywne kampanie.

Co powinna zawierać?

Spójrz na swoich obecnych klientów i wykorzystaj ich do zdobycia informacji na temat swoich fikcyjnych person. Możesz nawet nazwać personę zakupową imieniem jednego z nich, aby nadać więcej realizmu.

Sprawdź co robi Twoja konkurencja

Jeżeli szukasz czegoś, co działa, nie ma lepszego miejsca startowego niż podglądanie konkurencji. Obserwuj wysiłki marketingowe twoich konkurentów, zapisuj się na ich newslettery, dołączaj do grup na FB i obserwuj ich kanały social media.

Oto czego masz szukać: Jakie reklamy wyświetlają? Jak komunikują się z odbiorcami? Czego robią dużo, co się sprawdza? Popularną strategią wśród dużych korporacji jest monitorowanie konkurencji i naśladowanie. Widać to dobrze na przykładzie sieci fast foodów. Bardzo często gdy przy autostradzie pojawia się McDonald’s, zaraz obok budują się KFC czy Burger king, a my nagle możemy przebierać w burgerach.

Jeżeli chodzi o video marketing, zastosowanie mają te same reguły. Co prawda nie powinieneś kopiować reklam konkurencji, powinieneś jednak badać ich treści i zwracać uwagę na to, jak oddziałują ona z ich odbiorcami. Czy dany film zbiera dużo zaangażowania (polubień, komentarzy)? Dlaczego tak się dzieje? Na jakich platformach są oni najbardziej aktywni? Jaka jest ich główna wiadomość, którą przekazują, na jakie pytania klientów odpowiadają? Jak często publikują treści?

Obserwuj konkurencję, sprawdzaj co działa, a co nie, zrób to lepiej.

Ustal cele

Nie da się stwierdzić czy Twoje działania osiągają sukces, jeżeli nie masz zdefiniowanego i ściśle określonego celu, który ten sukces wyznaczy. Twoje cele pomogą Ci wybrać, od której z platform zacząć swoje video marketingowe działania. Facebook na przykład, jest zoptymalizowany pod budowanie zaangażowania i konwersje, z kolei Twitter jest najlepszy w zaczynaniu rozmów i kierowaniu ruchu do zewnętrznych źródeł.

Podczas tworzenia strategii video marketingu, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę Twoje cele kampanii, w połączeniu z jak najlepszym wykorzystaniem platform dystrybucji treści, aby działania były optymalne.

Twoimi celami mogą być:

 • Zwiększenie zasięgu marki (zwiększenie ilości obserwujących)
 • Zaangażowanie (Polubienia, udostępnienia, itd.)
 • Konwersje (kliknięcia, zakupy, itd.)
 • Świadomość marki (wyświetlenia)

Pamiętaj, aby każdy cel był precyzyjnie określony liczbą.

Cele policzalne i konkretne są dużo bardziej wartościowe od teoretycznych przy monitorowaniu postępów. Cel konkretny to przykładowo odpowiedź na pytania:

 • Jak dużo obserwujących chcesz zyskać?
 • Jak dużo chcesz wydać na konwersję?
 • Jaki wynik w sprzedaży chcesz osiągnąć?

Jeżeli nie wiesz jak się za to zabrać, to polecamy poszukać w internecie średnich wyników, jakie osiągają twoi konkurenci, żeby móc stworzyć realistyczny obraz tego, do czego będziesz dążyć.

Oczywiście nie bój się dostosowywać celów po drodze wraz ze zdobywanym doświadczeniem.

Tworzenie kalendarza treści

Ważną częścią Twojej strategii marketingu internetowego będzie planowanie treści, publikacje i dystrybucja. Stwórz dedykowany kalendarz treści, w którym zaplanujesz i przygotujesz materiały do publikacji.

Zacznij od zaplanowania publikacji na miesiąc w przód, żeby nie wylądować bez materiałów na dany dzień i upewnij się, że masz treści na wszystkie ważne wydarzenia jak święta, czy eventy branżowe.

Skup się na tym, jakie treści potrzebujesz wyprodukować, kiedy je opublikujesz i Jaki cel ma każdy post, który wypuszczasz.

Może to brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. Pomyśl o tym, jak o każdym planerze czy kalendarzu, jaki wypełniasz wydarzeniami i zadaniami. Dzięki temu content zawsze będzie w zorganizowany sposób wspierał cele Twojej strategii. To na początek sporo pracy, ale zaoszczędzi wiele zbędnego wysiłku w przyszłości. Jest całe mnóstwo narzędzi, które pomogą ci zacząć takich jak Monday.com, Asana czy Trello. Generalnie kalendarz możesz prowadzić w każdym systemie zarządzania projektami jakiego używasz, nawet w kalendarzu Google.

Ustalanie Budżetu

Budżet jest jedną z kluczowych rzeczy, o jakich powinniśmy pomyśleć przy planowaniu strategii marketingowej. Zdecyduj jaki budżet możesz przeznaczyć na video marketing w Twojej firmie i ile możesz wydać na każdy z jego elementów. Wykorzystuj pieniądze mądrze i inwestuj w odpowiednie narzędzia do promocji Twojej firmy. Podziel budżet na produkcję filmów oraz na każdą z platform, na których zamierzasz się reklamować, aby prawidłowo ocenić zwrot z inwestycji.

Oczywiście im większy budżet tym większy potencjalny zasięg twoich materiałów, ale nie możesz po prostu opublikować materiałów, zapłacić za promocję i o nich zapomnieć. Konieczne jest, żebyś monitorował, które reklamy działają najskuteczniej. Taka analiza pozwoli zrozumieć, na co najlepiej reagują Twoi odbiorcy oraz umożliwi optymalizację budżetów w czasie rzeczywistym.

W czasie trwania kampanii dostosowuj budżet w zależności od wyników poszczególnych reklam. Zwiększaj budżet na reklamach najbardziej skutecznych i wyłączaj reklamy, które nie działają.

Planowanie produkcji

Po przejściu tych wszystkich punktów możesz zabrać się za planowanie produkcji filmów potrzebnych do egzekwowania Twojej strategii. Wiesz już na kiedy i jakich treści video dokładnie potrzebujesz, dlatego poniżej zostawiamy kilka wskazówek, jak zabrać się za produkcję.

 • Zaplanuj nagranie jak największej ilości filmów w jeden dzień zdjęciowy. Dzięki temu za jednym zamachem nagrasz treści na kilka tygodniu lub miesięcy, co znacznie obniży finalne koszty pracy.
 • Zaplanuj wcześniej dokładnie jakiego sprzętu nagraniowego potrzebujesz i stwórz checklistę, żeby niczego nie zapomnieć i zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu podczas nagrań.
 • Przygotuj pomieszczenie do nagrywania dzień wcześniej, aby w dniu nagrań mieć więcej czasu.

Mamy nadzieję, że już nic cię nie powstrzyma przed rozpoczęciem działań nad video marketingiem.

Jeżeli chciałbyś jednak wdrożyć video marketing w swojej firmie z pomocą ekspertów, napisz do nas lub umów się, na darmową konsultację klikając przycisk poniżej.

Porozmawiajmy o video w Twojej firmie

Stwórz plan i zacznij działania jak najszybciej!

Do zobaczenia!

Zespół WebNinjas ⛩