Czemu video?

E-commerce, będący dynamicznym sektorem handlu elektronicznego, odgrywa coraz większą rolę w dzisiejszym globalnym świecie biznesu. To właśnie dzięki e-commerce’owi możemy wygodnie dokonywać zakupów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Przewiduje się, że do końca 2023 roku video będzie stanowić 82,5% całego ruchu w sieci, co czyni je najpopularniejszym rodzajem treści w Internecie. Jednak ten rosnący trend niesie za sobą również zwiększoną konkurencję, zmuszając przedsiębiorców do poszukiwania coraz bardziej innowacyjnych i efektywnych form reklamy. Narzędziem, które może radykalnie pomóc w rozwinięciu twojej marki i zyskaniu przewagi nad konkurencją jest video marketing. Przynosi on kluczowe korzyści, jakie e-commerce osiąga dzięki zastosowaniu go na przestrzeni dłuższego okresu, takie jak: 

  • Zwiększone zaangażowanie i konwersja – poprzez tworzenie ciekawych, interaktywnych i wartościowych treści video można budować trwałe więzi z klientami, które przekładają się na lojalność i powtarzalne zakupy. 
  • Lepsze zrozumienie produktów – dzięki temu konsumenci mogą lepiej podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. Przejrzyste prezentacje video mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zwrotów i niezadowolenia klientów.
  • Budowanie marki i lojalności klientów – Klienci często preferują interakcję z marką przed zakupem, a video umożliwia im lepsze poznanie marki, jej historii, wartości i jakości produktów. A zadowoleni klienci często rekomendują markę innym.
  • Wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania – video jest atrakcyjnym formatem dla wyszukiwarek internetowych, a to oznacza większy ruch na stronie, większą ilość odwiedzin i potencjalnie większą sprzedaż.

Istotne jest to, że konsumenci są wymagający i nie mają wiele czasu do dyspozycji ze względu na szybkie tempo życia, dlatego zdecydowanie warto zainwestować w skuteczne rozwiązania reklamowe. Jest wiele sposobów, na jakie możemy zacząć używać video marketingu.

Chcesz zacząć produkować video w swoim sklepie internetowym?

Rodzaje video


Prezentacje produktów

Video pozwala na szczegółowe przedstawienie produktów, pokazanie ich funkcji i korzyści. Można pokazać produkty z różnych perspektyw, umożliwiając tym samym potencjalnym klientom zobaczenie, jak dany produkt działa w praktyce. 

Wiele badań pokazuje, że na ludzi skutecznie wpływają takie prezentacje. Według Wyzowl, aż 84% konsumentów zostało przekonanych do zakupu po obejrzeniu filmiku. Natomiast 85% klientów chciałoby zobaczyć więcej treści video od marek, jak wynika to z analizy przeprowadzonej przez HubSpot.

Recenzje produktów

Firmy branży e-commerce mogą wchodzić we współpracę z influencerami lub specjalistami z różnych dziedzin, aby promować swoje produkty za pomocą recenzji. Może się to okazać bardzo pomocne dla potencjalnych klientów podczas podejmowania decyzji zakupowej. Ma to większą siłę przekonywania niż tekstowe recenzje, ponieważ klient ma możliwość zobaczyć i usłyszeć krytyczną opinie innych o produkcie, a także poznać ciekawe spostrzeżenia.

Poradniki i instrukcje

Badania przeprowadzone przez Wyzowl pokazały, że aż 96% osób obejrzało film instruktażowy, aby lepiej zrozumieć konkretny produkt, a 68% użytkowników woli obejrzeć film wyjaśniający, jak naprawić daną rzecz, niż kontaktować się z obsługą klienta. Pokazuje to, że video-instrukcje są bardzo pomocne dla użytkowników, którzy potrzebują wskazówek dotyczących korzystania z produktu. Takie filmiki mogą obejmować montaż, instalację, konfigurację i wiele innych. Redukują ilość pytań klientów, tym samym zwiększając ich satysfakcję.

Reklamy video

Krótkie reklamy video są skutecznym sposobem promowania produktów i sklepów e-commerce. Można je umieszczać na platformach społecznościowych, serwisach streamingowych lub w kampaniach reklamowych na stronach internetowych. Przyciągają uwagę, zachęcają do odwiedzenia sklepu i finalnie do dokonania zakupu. Ciekawie przedstawione mogą wzbudzić zainteresowanie i zapamiętanie marki.

Webinary i transmisje

Video może być także wykorzystywane do przeprowadzania webinarów, szkoleń online i transmisji. Jest to świetna okazja do budowania zaangażowania klientów i umacniania relacji z nimi. W 2023, już co druga firma korzystała w swojej strategii marketingowej z prowadzenia live’ów. Część marketerów twierdzi, że zapewniają one najlepszy zwrot z inwestycji.

Przykłady kampanii video w Ecommerce

Na rynku jest wiele firm z branży e-commerce, które skutecznie wykorzystują video marketing w swojej strategii, zapewniając unikalne doświadczenia zakupowe i osiągając wzrost na konkurencyjnym rynku online.

1. Gymshark

Jeżeli chodzi o zagraniczne firmy, wykorzystujące video marketing, Gymshark to brytyjska marka odzieży sportowej, która zdobyła popularność głównie dzięki silnej obecności w mediach społecznościowych. jest znany z prowadzenia własnego kanału na YouTube, który jest jednym z głównych filarów ich strategii wideo. firma tworzy dynamiczne filmy prezentujące swoje produkty w akcji, nagrywania podczas treningów i pokazów sportowych. filmy te inspirują klientów do aktywności fizycznej i prezentują, jak ubrania gymshark sprawdzają się podczas intensywnych treningów.


2. Sephora

Firmą, która wykorzystuje video marketing w praktyczny sposób jest Sephora, międzynarodowy sprzedawca kosmetyków. Tworzą oni tutoriale, w których eksperci demonstrują różne techniki makijażu, dzielą się poradami dotyczącymi pielęgnacji i trendami w świecie kosmetyków. Dodatkowo, marka regularnie organizuje live streamingi na platformach społecznościowych, podczas których znane osobistości odpowiadają na pytania użytkowników i mówią o swoim makijażowym doświadczeniu.


3. MVMT

MVMT to amerykańska marka zegarków i akcesoriów modowych. Marka tworzy stylowe filmy prezentujące swoje zegarki i produkty, często z udziałem influencerów i ambasadorów marki. Filmy te pozwalają klientom lepiej zobaczyć produkty w ruchu i w różnych stylizacjach, co pomaga w podejmowaniu decyzji zakupowych.

@mvmt

Set your watches to the most wonderful time of the year. MVMT Black Friday sales are in full swing. #blackfridaydeals #blackfriday

♬ original sound – mvmt

Podsumowanie

  • Video stanowi 82,5% całego ruchu w sieci i jest najpopularniejszym rodzajem treści w Internecie.
  • Video marketing przynosi korzyści e-commerce, takie jak zwiększone zaangażowanie i konwersja, lepsze zrozumienie produktów, budowanie marki i lojalności klientów, oraz wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania.
  • Video marketing może być wykorzystywany w prezentacjach produktów, recenzjach, poradnikach i instrukcjach, reklamach video, oraz webinariach i transmisjach na żywo.
  • Firmy takie jak Sephora, Apple, MVMT, Allegro i Gymshark skutecznie wykorzystują video marketing w swojej strategii, co przyczynia się do wzrostu ich rozpoznawalności i osiągania sukcesu na konkurencyjnym rynku e-commerce.
  • Krótkie reklamy video są skutecznym sposobem promowania produktów i sklepów e-commerce, przyciągają uwagę i zachęcają do odwiedzenia sklepu oraz dokonania zakupu.

Autorzy artykułu: Marta Antoniak / Jan Bożek

FAQ

Jak najbardziej! Wspieramy wielu z naszych klientów także w opracowywaniu strategii video, jednak pracujemy z wieloma firmami, które po prostu potrzebują sprawnej realizacji filmów spełniających ich potrzeby. Jeżeli wiesz już jakie dokładnie filmy chcesz stworzyć, wypełnij formularz na naszej stronie i opisz dokładnie swój projekt, a my skontaktujemy się z tobą w celu ustalenia szczegółów.

To zależy od kilku czynników, na przykład od tego ile filmów planujesz stworzyć, od długości i poziomu skomplikowania projektu, ale też od tego, jak szybko Ty i Twój zespół będziecie w stanie dostarczać informacje podczas planowania i produkcji. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja video może trwać od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Bardzo często jesteśmy w stanie działać bardzo szybko i dowozić filmy w krótkim terminie, dlatego nie wahaj się zaproponować czasu, w jakim chciałbyś zrealizować projekt.

Mamy mobilne zespoły produkcyjne w każdym większym mieście w polsce dlatego jesteśmy w stanie zagwarantować wysoką jakość wideo niezależnie od miasta, w którym się znajdujesz. Działamy również z firmami zagranicznymi.

Stwórz swój pierwszy film

Chcesz zacząć działania z video marketingiem?

Wypełnij krótki formularz i opisz swój projekt, a otrzymasz od nas na maila zaproszenie do rozmowy o video, podczas której chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i zaproponujemy jakie video naszym zdaniem sprawdzi się w Twojej firmie.